Jak zwalczyć trądzik różowaty u dziecka?

Trądzik różowaty jest to żmudna, przewlekła choroba skóry. Ujawnia się ona jedynie na środkowej części twarzy w obrębie nosa, policzków, czoła i brody. Charakteryzuje się pojawieniem rumienia, krostek i grudek. Choroba występuje w remisji oraz w nasileniu objawów, jednak po jej pojawieniu się pacjent nie jest w stanie się od niej uwolnić. Na wylecz różowaty podajemy najlepsze sposoby na leczenie tej przypadłości.

Epistemologia trądzika różowatego

Choroba najczęściej atakuje osoby w wieku 25-35 lat lub później 45-55lat, jednak nigdy objawy nie pokazują się przed okresem dojrzewania. Jeśli twoje dziecko posiada rumień na twarzy na pewno nie jest to trądzik różowaty, warto skonsultować się wtedy z lekarzem, co może być przyczyną zaczerwienionej skóry. Chorują na nią rzadziej mężczyźni niż kobiety, jednak u nich objawy są o wiele bardziej ostre.

Medycyna do końca nadal nie wie jaka jest główna przyczyna zachorowania na trądzik różowaty. Wiadomo jednak że jest to choroba genetyczna, a szereg czynników może spowodować nasilenie się już istniejących objawów lub wywołanie ich.

Dlatego osoby o jasnej karnacji, włosach i oczach powinny unikać:

 • długiego przebywania na słońcu lub w solarium,
 • saun oraz basenów z chlorowaną wodą,
 • kosmetyków powodujących podrażnienia,
 • alkoholu,
 • nikotyny,
 • żywności przetworzonej i tłustej,
 • przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych.

W chorobie możemy również wyróżnić różne fazy:

 • okres zwiastunów- Prerosacea,
 • okres rumieniowo- naczyniowy: początek choroby,
 • okres grudkowo- krostkowy,
 • rhinophyma- stadium zejściowe.

Jak zwalczyć trądzik różowaty?

Metod walki z trądzikiem jest wiele, wszystko jest uzależnione od  fazy choroby. Jenak na leczenie maja tez wpływ płeć pacjenta, wiek oraz inne choroby jakie posiada.  Leczenie najlepiej zacząć od wizyty u lekarza gdzie zostanie dobrana odpowiednia metoda leczenia. W tej kwestii lekarz ma do wyboru parę ścieżek. Jedną z nich jest wykorzystanie farmaceutyków. Ale i tu jest wybór, można stosować środki doustne oraz maści i żele które mają działanie miejscowe. W skład obu leków bardzo często wchodzi metronidazol. Lekarze też często zapisują leki przeciwhistaminowe lub naczyniowe. Innymi sposobami zwalczania trądzika różowatego jest wykorzystanie lasera lub zabiegów fizykoterapeutycznych np. jonoforeza. Dobre i skuteczne okazać się mogą również zioła na trądzik różowaty.

Metodą wartą uwagi są też zabiegi zamykające naczynia krwionośne np. krioterapia. Niestety czasem choroba wymaga zabiegów chirurgicznych które polegają na wycinaniu przerostów skórnych. Pamiętać trzeba również że trądzik różowaty jest to choroba nieuleczalna. Wczesna diagnoza oraz prawidłowe leczenie trądziku różowatego, odpowiednie dbanie o skórę (tu sprawdzi się seria kosmetyków do pielęgnacji Acnerose), unikanie czynników ryzyka w dużej mierze spowoduje zatrzymanie postępów choroby, kontrolowanie jej przebiegu oraz niedopuszczanie do powikłań.

Bibliografia

1. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
2. Landow K., Rosacea: the battle goes on, 2005

9 Komentarzy

 1. Wydaje mi się, że niektórzy bagatelizują kwestię higieny i pielęgnacji w trądziku różowatym i zapominają, że nawet silna maść na nic się zda, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach dbania o skórę. Byłam na długi weekend ze znajomymi na Mazurach i wybraliśmy się na saunę. Potwierdzam, że skóra wygląda o wiele gorzej i gdybym wcześniej wiedziała to bym nigdzie nie poszła. Czasami patrze na zdjęcia gdy miałam dwadzieścia lat i taką piękną skórę i zastanawiam się, czy jeszcze kiedyś uda mi się tak wyglądać.

  1. No jasne – należy mieć odpowiednie nawyki i sauna w leczeniu trądziku różowatego na pewno nie jest wskazana. Naprawdę może zaszkodzić.

 2. Zgadzam się z artykułem, że być może klimatyzowane pomieszczenia sa niekorzystne dla osób z różowatym. Niedawno zmieniłam miejsce pracy i zauważyłam, że zmiany są bardzo zaognione. Być może jest też to kwestia stresu, ale rozważam, że wpływ na to może mieć właśnie klimatyzacja. Utrapieniem są dla mnie również blizny, które sprawiają, że nawet gdy skóra ma lepszy dzień to moja twarz wygląda wciąż źle. Robiłam sobie herbatki z bratka, ale jakoś nie widziałam większych efektów jeśli chodzi o stan skóry.

  1. Tak, ja też kiedyś pracowałem w miejscu, w którym klima bardzo niekorzystnie wpływała na moją skórę i zdrowie (ciągle chorowałem). 😐
   Myślę, że była zanieczyszczona czy coś.

 3. Potwierdzam, że osoby z trądzikiem różowatym powinny unikać palenia papierosów. Odkąd odstawiłam palenie jest dużo lepiej. Aktualnie czekam na wizytę u lekarza, więc jestem ciekawa co mi powie Czytałam też sporo o laserach i też mam zamiar go o to zapytać. Nie wyobrażam sobie tego, że stan mojej cery miałby pozostać w obecnym stanie.. Jestem gotowa też na to, że będzie kazał mi zmienić obecną dietę .. ale czego nie robi się dla zdrowia.

  1. 🙁 Jestem wieloletnim palaczem. Dodatkowo cierpię na trądzik różowaty 🙁 Naprawdę z fajek muszę zrezygnować? Czy znacie jakieś dobre sposoby na trądzik różowaty?

 4. Za miesiąc mam wesele brata i bardzo mnie martwi informacja, że alkohol pogarsza stan skóry. Nie ukrywam, że zależy mi aby ładnie wyglądać zarówno na weselu jak i na poprawinach, ale chciałabym się też dobrze bawić. Trądzik różowaty to najgorsze co mnie spotkało. W młodości kompletnie nie miałam problemów z cerą. Zaczęło się od rozszerzonych naczynek, po powrocie z wakacji.. Do tej pory próbuję różnych metod, niestety bez efektu. Jeszcze nie stosowałam żadnych antybiotyków, bo sporo jest opinii, że trądzik wróci zaraz po odstawieniu.

  1. W cale tak nie musi być jak piszesz. 🙂 Chociaż sama raczej na antybiotyki bym się nie zdecydowała, ponieważ wiąże się z nimi za dużo skutków ubocznych.
   Ja tam wolę produkty na bazie ekstraktów roślinnych np. krem Acnerose : )

 5. Witam, czy możecie mi polecić coś skutecznego na trądzik różowaty? Moja córka zmaga się z tym problemem już dłuższy czas, chciałabym jej pomóc 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code