Jak długo trwa leczenie trądziku różowatego?

Trądzik różowaty, jest dla wielu ludzi, a w szczególności dla kobiet, przykrą udręką. Choroba ta ma bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę chorujących, im czas pomiędzy pierwszymi objawami a wizytą u dermatologa będzie krótszy tym lepiej. Dermatolog pomoże dobrać odpowiednie leczenie oraz kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie skóry twarzy, zmiany dotyczą najczęściej centralnej części twarzy- nosa, czoła, brody oraz policzków. W większości przypadków podstawowym objawem są zmiany naczyniowe, takie jak rumień czy liczne rozszerzenia naczyń. U połowy pacjentów zaobserwowano zmiany oczne. Jak więc wyleczyć trądzik różowaty?

Przyczyny pojawienia się trądzika różowatego są różne. Bezpośrednio jest to efekt koegzystencji cery naczynkowej oraz zaburzeń pracy gruczołów łojowych. To właśnie te dwa czynniki bezpośrednio są powodem pojawiania się trądziku różowatego. Problem ten jest często wynikiem uwarunkowań genetycznych. To jednak nie jedyna przyczyna pośrednia pojawiania się tej dolegliwości. Znaczenie może mieć także chociażby nieodpowiednia dieta oraz nieodpowiednia pielęgnacja twarzy. Co na trądzik różowaty z pewnością nie pomoże?

Pojawienie się zmian lub nasilenie się objawów trądziku różowatego powodują:

 • długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne,
 • stres,
 • częste korzystanie ze saun i basenów (chlorowana woda),
 • zła dieta bogata w potrawy ciężkostrawne,
 • drożdżaki,
 • nadużywanie alkoholu.

Leczenie trądziku różowatego

Jedną z metod walki z trądzikiem różowatym jest farmakologia. Jest to nic innego jak przyjmowanie antybiotyków. Ich działanie jest przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Najczęściej wykorzystywana jest ta metoda do leczenia trądzika grudkowo- krostkowego. Terapia ta ma na celu ograniczyć podrażnienie skóry jak i wydzielania łoju. Antybiotyki można stosować miejscowo w postaci kremu lub żelu, najczęściej znajduje się w nich metronidazol ale także mogą one zawierać erytromecynę, kwas azelainowym lub klindamycynę. Leczenie trądzika różowatego wykorzystuje też antybiotyki przyjmowane doustnie takie jak: chlorowodorek tetracykliny, jeśli wystąpi odczyn alergiczny stosuje się metronidazol, choć posiada on szereg działań niepożądanych.

Do zwalczania trądzika w postaci opornej stosowana jest izotretynoina, jednak niesie to za sobą wystąpienie skutków ubocznych takich jak:

 • krwawienie z nosa,
 • wypadanie włosów,
 • suchość warg, błony śluzowej ust i nosa.

Czas leczenia antybiotykami może trwać nawet kilka miesięcy więc wybierając tą metodę musisz uzbroić się w cierpliwość oraz sumiennie wypełniać zalecenia lekarza.

Inną metodą walki z trądzikiem różowatym jest wykorzystywanie lasera lub fototerapia, do pozbywania się rumienia i popękanych naczyń krwionośnych. Zabiegi te wykonywane są w seriach, które trzeba powtarzać co 4- 6 tygodni do zwalczenia rumienia powinno wystarczyć 3- 4 wizyty. Jednak nawrót choroby może wystąpić po około roku, wtedy zabiegi trzeba wykonać ponownie. Efekty leczenia są widoczne już po 10 dniach po zabiegu w momencie zniknięcia drobnych strupków, zaczerwienienia oraz delikatny obrzęk, są to niewielkie skutki pracy lasera.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserem są:

 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • padaczka.

Zabiegi chirurgiczne wykonywane są tyko w bardzo ciężkich przypadkach choroby. Przeprowadza się go za pomocą lasera CO2 lub przy użyciu ostrza jednorazowego użycia. Niestety nie istnieją jeszcze preparaty, które raz na zawsze pozwolą się uwolnić od choroby jaką jest trądzik różowaty. Leczenie u specjalisty, odpowiednio stosowane kremy i wykorzystanie leków doustnych, preparatów o działaniu miejscowym lub lasera pomoże zminimalizować objawy choroby. Głównym celem jakiejkolwiek terapii jest zmniejszenie istniejących zmian oraz powstrzymanie pojawiania się nowych. W tym celu chory powinien unikać czynników wywołujących chorobę. Jednak zanim sięgniecie po tabletki warto sięgnąć po krem na trądzik różowaty Acnerose.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu zajrzyj na superpiekna.pl

Bibliografia

1. Bakar O, Demircay Z, Gurbuz O: Therapeutic potential of azithromycin in rosacea, 2004
2. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001
3. Rebora A., The management of rosacea, 2002

9 Komentarzy

 1. Ostatnio przechodzę przez bardzo stresujący etap w życiu i rzeczywiście objawy się nasiliły. Skóra jest strasznie podrażniona, mimo, że nie zmieniałam nic w pielęgnacji. Nie chciałabym stosować antybiotyków, bo podobno osłabiają wątrobę. Stosowałam do tej pory cynk w tabletkach i wspomniane zabiegi laserowe. Przede wszystkim jednak zauważyłam, że naturalne kosmetyki mają korzystne działanie i tym się sugeruję przy zakupie.

  1. No, niestety – takie życie, tego stresu ciągle przybywa …
   Masz rację, antybiotyki osłabiają również florę jelitową.
   Sama w leczeniu trądziku różowatego stosowałam dermokosmetyk Acnerose i jestem bardzo zadowolona.

 2. Według mnie – tylko naturalne metody. W mojej rodzinie trądzik różowaty jest bardzo popularny i babcia zawsze polecała, żeby pić herbatkę z bratka. Wiadomo, że nie może to być jedyna metoda leczenia ale wraz z dobrym kremem i odpowiednią pielęgnacją daje realną szansę na poprawę 🙂 Każdy z naszej rodziny trądzik różowaty przechodził na swój sposób, mieliśmy naprawdę różne objawy i trądzik pojawiał się w różnych miejscach twarzy.

  1. Hej, też polecam zawsze i wszędzie domowe sposoby na trądzik różowaty! 🙂 Tyle dzisiaj przecież tej chemii w kosmetykach.
   Jeśli chodzi o kremy na trądzik różowaty, warto sprawdzać ich skład. NAPRAWDĘ. Wybierajmy tylko te w 100% naturalne.

 3. Czytałam sporo książek w związku z trądzikiem różowatym. Wszędzie piszą, że nie wyleczymy tego – możemy jedynie zniwelować objawy. To niezbyt pocieszające zwłaszcza, że od dawna stosuję różne kremy z filtrami. Szczerze mówiąc gdyby nie moja cukrzyca na pewno zdecydowałabym się na laser. Mieszkam w dużym mieście ale specjalistów jest niewielu i zazwyczaj kolejki bardzo duże i tak naprawdę przez dłuższy czas leczę się na własną rękę.

  1. No niestety. Jeśli ktoś ma skłonności do cery trądzikowej, to się tego tak szybko nie pozbędzie. Wiem, co mówię. W mojej rodzinie i ja, i babcia, i moja mama ma trądzik różowaty. 🙁

 4. Byliśmy ze znajomymi w Zakopanem i zupełnie nieświadomie usiadłam blisko kominka – lewym profilem w kierunku ognia. To co zobaczyłam na drugi dzień na lewej stronie twarzy- masakra. Radzę unikać osobom z trądzikiem różowatym ognisk i tego typu rozrywek. Zepsuty dzień gwarantowany.. Jak tylko wrócę do domu pójdę po antybiotyk. Lekarz już przepisał mi go dawno, ale obawiałam się wszelkich działań niepożądanych.

 5. Kurczę, gdyby nie moja cukrzyca, to już dawno temu zdecydowałabym się na laser … Już nie wiem, co mam robić z moim trądzikiem różowatym 🙁

  1. Nina, może zainwestuj w jakiś dobry krem przeciwtrądzikowy np. wspomniany wyżej Acnerose?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code