Porady i wskazówki dla osób z trądzikiem różowatym.

Jak długo trwa leczenie trądziku różowatego?

Trądzik różowaty, jest dla wielu ludzi, a w szczególności dla kobiet, przykrą udręką. Choroba ta ma bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę chorujących, im czas pomiędzy pierwszymi objawami a wizytą u dermatologa będzie krótszy tym lepiej. Dermatolog pomoże dobrać odpowiednie leczenie oraz kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie skóry twarzy, zmiany dotyczą najczęściej centralnej części twarzy- nosa, czoła, brody oraz policzków. W większości przypadków podstawowym objawem są zmiany naczyniowe, takie jak rumień czy liczne rozszerzenia naczyń. U połowy pacjentów zaobserwowano zmiany oczne. Jak więc wyleczyć trądzik różowaty?

Przyczyny pojawienia się trądzika różowatego są różne. Bezpośrednio jest to efekt koegzystencji cery naczynkowej oraz zaburzeń pracy gruczołów łojowych. To właśnie te dwa czynniki bezpośrednio są powodem pojawiania się trądziku różowatego. Problem ten jest często wynikiem uwarunkowań genetycznych. To jednak nie jedyna przyczyna pośrednia pojawiania się tej dolegliwości. Znaczenie może mieć także chociażby nieodpowiednia dieta oraz nieodpowiednia pielęgnacja twarzy. Co na trądzik różowaty z pewnością nie pomoże?

Pojawienie się zmian lub nasilenie się objawów trądziku różowatego powodują:

  • długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne,
  • stres,
  • częste korzystanie ze saun i basenów (chlorowana woda),
  • zła dieta bogata w potrawy ciężkostrawne,
  • drożdżaki,
  • nadużywanie alkoholu.

Leczenie trądziku różowatego

Jedną z metod walki z trądzikiem różowatym jest farmakologia. Jest to nic innego jak przyjmowanie antybiotyków. Ich działanie jest przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Najczęściej wykorzystywana jest ta metoda do leczenia trądzika grudkowo- krostkowego. Terapia ta ma na celu ograniczyć podrażnienie skóry jak i wydzielania łoju. Antybiotyki można stosować miejscowo w postaci kremu lub żelu, najczęściej znajduje się w nich metronidazol ale także mogą one zawierać erytromecynę, kwas azelainowym lub klindamycynę. Leczenie trądzika różowatego wykorzystuje też antybiotyki przyjmowane doustnie takie jak: chlorowodorek tetracykliny, jeśli wystąpi odczyn alergiczny stosuje się metronidazol, choć posiada on szereg działań niepożądanych.

Do zwalczania trądzika w postaci opornej stosowana jest izotretynoina, jednak niesie to za sobą wystąpienie skutków ubocznych takich jak:

  • krwawienie z nosa,
  • wypadanie włosów,
  • suchość warg, błony śluzowej ust i nosa.

Czas leczenia antybiotykami może trwać nawet kilka miesięcy więc wybierając tą metodę musisz uzbroić się w cierpliwość oraz sumiennie wypełniać zalecenia lekarza.

Inną metodą walki z trądzikiem różowatym jest wykorzystywanie lasera lub fototerapia, do pozbywania się rumienia i popękanych naczyń krwionośnych. Zabiegi te wykonywane są w seriach, które trzeba powtarzać co 4- 6 tygodni do zwalczenia rumienia powinno wystarczyć 3- 4 wizyty. Jednak nawrót choroby może wystąpić po około roku, wtedy zabiegi trzeba wykonać ponownie. Efekty leczenia są widoczne już po 10 dniach po zabiegu w momencie zniknięcia drobnych strupków, zaczerwienienia oraz delikatny obrzęk, są to niewielkie skutki pracy lasera.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserem są:

  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • padaczka.

Zabiegi chirurgiczne wykonywane są tyko w bardzo ciężkich przypadkach choroby. Przeprowadza się go za pomocą lasera CO2 lub przy użyciu ostrza jednorazowego użycia. Niestety nie istnieją jeszcze preparaty, które raz na zawsze pozwolą się uwolnić od choroby jaką jest trądzik różowaty. Leczenie u specjalisty, odpowiednio stosowane kremy i wykorzystanie leków doustnych, preparatów o działaniu miejscowym lub lasera pomoże zminimalizować objawy choroby. Głównym celem jakiejkolwiek terapii jest zmniejszenie istniejących zmian oraz powstrzymanie pojawiania się nowych. W tym celu chory powinien unikać czynników wywołujących chorobę. Jednak zanim sięgniecie po tabletki warto sięgnąć po krem na trądzik różowaty Acnerose.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu zajrzyj na superpiekna.pl

Bibliografia

1. Bakar O, Demircay Z, Gurbuz O: Therapeutic potential of azithromycin in rosacea, 2004
2. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001
3. Rebora A., The management of rosacea, 2002

9 odpowiedzi

  1. Awatar britebajtka
    britebajtka
    1. Awatar Bożena
      Bożena
  2. Awatar imprezowiczkaa
    imprezowiczkaa
    1. Awatar Aurelia
      Aurelia
  3. Awatar grooverza
    grooverza
    1. Awatar Agnieszka
      Agnieszka
  4. Awatar n33dka
    n33dka
  5. Awatar Nina
    Nina
    1. Awatar Elżbieta
      Elżbieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code