Jaki antybiotyk na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba, która pokazuje swoją obecność u osób pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Częściej na nią zapadają kobiet niż mężczyźni jednak to u mężczyzn zaobserwowano częściej cięższe stadia choroby. Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry o charakterze przewlekłym, z okresami wyciszenia i zaostrzeń występowania objawów. Dotyka ona najczęściej środkowej części twarzy. Objawy choroby są niejednolite i są wywoływane przez różne czynniki. W artykule poruszamy temat objawów, przyczyn oraz leczenia trądziku różowatego. Zobacz jak się go pozbyć i jakie leki stosować?

Trudne leczenie trądziku różowatego. Jak sobie z nim poradzić?

Jaki antybiotyk na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba która nie jest łatwa do leczenia. Skuteczną metodą walki z trądzikiem są antybiotyki. Leki na trądzik różowaty podawane mogą być zarówno miejscowo, jak i doustnie. Najczęściej lekarz zaczyna od terapii miejscowej i dopiero, gdy ta okazuje się nieskuteczna, zaleca stosowanie tabletek. Leczenie miejscowe jest bowiem mniej inwazyjne i łączy się z nim mniej skutków ubocznych. Najczęściej stosowanymi antybiotykami są tetracykliny, a także retinoidy i kwas azelainowy.

Stosowanie antybiotyków nie oznacza jednak, że trądzik różowaty jest chorobą o podłożu bakteryjnym. Wbrew pozorom to inne właściwości preparatów tego typu są tu najistotniejsze. W przypadku tetracykliny jest to hamowanie proteaz serynowych. To enzymy odpowiedzialne za niszczenie włókien kolagenu. W efekcie naczynia krwionośne wędrują bliżej powierzchni skóry. Rozszerzają się, kruszeją i pękają. Tetracyklina hamuje ten proces, a do tego niweluje stany zapalne. Stosowana jest dość chętnie, ponieważ daje ona bardzo mało działań niepożądanych, dzięki czemu leczenie może trwać wiele miesięcy.

Najlepiej sprawdzającym się antybiotykiem na trądzik (także różowaty) jest izotretynoina (retinoid), która powinna być podawana przez około 3 – 4 miesiące. Działanie retinoidów opiera się na hamowaniu pracy gruczołów łojowych. Ich nadaktywność jest jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku różowatego. Trzeba jednak pamiętać, że ten antybiotyk ma silne działanie uszkadzające płód, kobiety w trakcie stosowania tej terapii powinny stosować antykoncepcje hormonalną.

Preparaty działające miejscowo (kremy, żele, maści) zawierają najczęściej metronidazol. Często też do walki z trądzikiem stosuje się krem lub żele z 20% kwasem azelainowym lub miejscowe leki imidazolowe. Metronidazol znany jest głównie z leczenia rzęsistkowicy. W wielu przypadkach sprawdza się równie dobrze w leczeniu trądziku różowatego. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy przyczyną trądziku różowatego są obecne na skórze nużeńce. Są to roztocza, obecne na skórze każdego człowieka. Czasem jednak nużeńce są zakażone bakteriami, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku różowatego. Metronidazol działa w takich przypadkach bardzo dobrze. Ponadto metronidazol hamuje powstawanie i rozrastanie się naczyń krwionośnych.

Zanim zastosuje się antybiotyk

Udając się do dermatologa na konsultacje, nie od razu wyjdziemy z gabinetu z receptą na antybiotyki. Terapia rozpoczyna się najczęściej od stosowania łagodniejszych preparatów zewnętrznych na trądzik różowaty. Leczenie domowe może przynieść zaskakujące efekty.

Gdy trądzik różowaty nie jest bardzo zaawansowany i nie jest rozległy, sprawdzić mogą się preparaty dostępne bez recepty. Najlepszym wyborem będą te dostępne bez recepty, jak np. maść na trądzik różowaty Acnerose. Są one łagodne dla skóry, nie podrażniają jej i można je stosować przewlekle. Natomiast unikaj kremów w których skład wchodzi alkohol lub drażniące substancje myjące oraz miejscowych kortykosterydów. Substancje te mogą nasilać rumień a sterydy mogą prowadzić do trądziku posterydowego.