Domowe sposoby na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to dolegliwość bardzo trudna do usunięcia. Walka z tą chorobą jest zazwyczaj żmudna i długa. Wymaga też kompleksowego podejścia do problemu. Istotne są kosmetyki, jakie stosujemy, ale też sam sposób aplikacji tych preparatów, nasza dieta, a także codzienne nawyki, z pozoru niemające żadnego znaczenia. Stan skóry można znacznie poprawić w domowym zaciszu, przy pomocy kilku prostych metod.

Trądzik różowaty to przewlekła choroba objawiająca się czerwonymi przebarwieniami skóry twarzy: nosa, policzków, czoła czy brody. Najczęściej występuje u kobiet w średnim wieku. Przyczyn pojawienia się trądzika może być wiele, na przykład:

 • zbyt intensywne wystawianie skóry na promienie słoneczne,
 • zaburzenie krążenia,
 • choroby przemiany materii.

Mitem jest, że choroba dotyka tylko ludzi z delikatną skóra, chorują na nią ludzie również z cerą mieszaną lub tłustą. Nierzadko też trądzik różowaty mylony jest z alergiami czy klasycznym trądzikiem. Częstym błędem osób chorujących na trądzik różowaty jest myśl, że po zaleczeniu trądzik nie powróci, niestety choroba ta jest nieuleczalna. Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry może spowodować nawrót choroby. Czas w jakim to się może stać jest sprawą indywidualną. Dlatego warto zapoznać się z domowymi sposobami na trądzik różowaty, inne porady na temat leczenia znajdziesz tutaj.

Jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami? Czego unikać?

Ważne, aby przed walką z trądzikiem różowatym zapoznać się z przyczynami pojawiania się go na skórze. Unikanie czynników ryzyka da ci szanse cieszenia się zdrową skóra przez dłuższy czas, choć istnieją przypuszczenia, że choroba może być dziedziczna, jednak o wiele częściej wywoływana jest przez:

 • długą ekspozycje na promienie słoneczne,
 • stres,
 • infekcje Zatok,
 • złą dietę, bogatą w ostre i wysoko przetworzone produkty, oraz w dużą ilość alkoholu,
 • przebywanie w miejscach z ekstremalnie wysokimi jak i niskimi temperaturami.

Na trądzik różowaty domowe sposoby

Tradycyjną metodą walki z trądzikiem różowatym jest unikanie czynników wywołujących powstawanie choroby, jak i leczenie farmakologiczne. Jednak istnieją również naturalne metody walki z niechcianym trądzikiem.

Jednym z nich jest rumianek, który dzięki swoim właściwościom łagodzącym świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem różowatym. Wywar z rumianka spowoduje zmniejszenie zaczerwień skóry, oraz stanów zapalnych skóry. Aby wywar był skuteczny powinieneś 3-6 torebek zalać 3 szklankami wrzątku . Odcedź po 10 minutach, następnie ostudź napar i wsadź go na jakiś czas do lodówki aby dobrze się schłodził. Czysty ręcznik zanurz w rumianku, pozbądź się nadmiaru płynu przez odciśniecie. Następnie połóż ręcznik na twarz i pozostaw go przez około 15 minut. Powtarzaj zabieg 3-4 razy na dobę, do momentu zaobserwowania poprawy. Czasem rumianek powoduje odczyny alergiczny więc warto przetestować go na kawałku skóry czy ten problem nie dotyczy Ciebie. Jeśli chcecie leczyć trądzik różowaty naturalnie, lecz kosmetykami – polecamy serię Acnerose.

Jak leczyć trądzik różowaty domowym sposobem?

Dobrym rozwiązanie na walkę z trądzikiem różowatym jest wykonanie maseczki z kurkumy. Dużym atrybutem kurkumy jest redukowanie stanów zapalnych skóry, ma też działanie przeciwbakteryjne, dlatego osoby walczące z trądzikiem powinny stosować ja regularnie zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Warto w domowym zaciszu zrobić z niej maseczkę. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:

 • łyżkę kurkumy,
 • łyżka miodu lub jogurtu naturalnego.

Następnie dokładnie umyj twarz i ją osusz, nałóż wymieszane ze sobą składniki na twarz i pozostaw je na 20 min. Po tym czasie spłucz ją dokładnie letnią wodą. Nakładaj maseczkę codziennie, aż nie zaobserwujesz ustąpienie objawów. Innym wykorzystaniem kurkumy jest zrobienie z niego wywaru do picia. Dodaj 1 łyżkę kurkumy do letniej wody lub mleka i dobrze wymieszaj, pij go dwa razy dziennie a po krótkim czasie będziesz mógł zaobserwować zanik objawów trądzika oraz poprawę skóry.

W walce z trądzikiem warta uwagi jest lukrecja, która bardzo dobrze redukuje rumień, koi oraz przywraca skórze odpowiedni kolor. Do przygotowania maseczki będziesz potrzebować:

 • łyżkę sproszkowanej lukrecji,
 • łyżkę miodu,
 • łyżkę czystego żelu aloesowego.

Zmieszane substancje nałóż na twarzy i pozostaw przez 15minut potem opłucz letnią wodą, nakładaj dwa razy dziennie przez 4-8 tygodni.