Czy kolagen pomoże na trądzik różowaty?

Rosacea, bo tak z łaciny nazywa się trądzik różowaty, to przewlekła choroba skóry twarzy, a dokładnie okolic nosa, policzków, brody, czoła a także u niektórych ludzi dotyka ona również oczu. Przebieg trądzika jest przewlekły, w trakcie choroby bywają okresy zaostrzeń i remisji.

Objawami choroby są:

 • zmiany rumieniowe,
 • krostki,
 • grudki.

Choroba najczęściej dotyka osoby w trzeciej lub w czwartej dekadzie życia. Jest ona bardziej popularna u kobiet niż u mężczyzn, jednak gorszy przebieg choroby występuje u mężczyzn. Na trądzik bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji skóry, jasnych włosach i oczach.

Istnieje wiele hipotez na temat powstawania trądzika różowatego, jednak naukowcy nadal nie znają dokładnej przyczyny jego powstawania. Wiadomo jednak, że jest to choroba genetyczna oraz, że niektóre czynniki mogą wywoływać lub zaostrzać występujące już objawy.

Do najczęstszych czynników należą :

 • promienie UV,
 • wysoka temperatura, sauna,
 • nieprawidłowa dieta,
 • nieprawidłowe kosmetyki.

Aby ułatwić diagnostykę trądzika różowatego, wprowadzono ujednolicenie, terminologię i klasyfikację objawów, możemy wyróżnić:

 • formę rumieniowo- naczyniowa,
 • formę grudkowo- krostkową,
 • formę przyrostowo- grudkową,
 • postać oczną.

Leczenie trądzika różowatego

Pierwszym krokiem, jeśli zaobserwujesz u siebie charakterystyczne objawy trądzika powinna być wizyta u lekarza dermatologa. On najlepiej dobierze sposób leczenia dla twojego przypadku będzie się on kierował:

 • twoim wiekiem,
 • stanem twojej skóry,
 • innymi chorobami na jakie chorujesz,
 • płcią,
 • postacią trądzika jaki u Ciebie występuje.

Jednak warto wiedzieć jakie są metody leczenia. Najważniejsza jest profilaktyka oraz zapobieganie powiększania się zmian istniejących, oraz pojawianie się nowych. Dużą uwagę powinieneś zwrócić na higienę i pielęgnację chorej skóry. Twoje kosmetyki powinny być wolne od alkoholu czy jakichkolwiek sterydów. Następnym punktem leczenia jest wprowadzenie antybiotyków. Najważniejszym punktem brania leków jest restrykcyjne słuchanie się zaleceń lekarza. A ten może zapisać antybiotyki doustne oraz maści i żele, które mają działać miejscowo. W ich skład wchodzi najczęściej metronidazol lub klindamycyna. Pamiętaj również o tym że leczenie farmakologiczne jest długotrwałe i na efekty działanie leków trzeba poczekać.
Warto też zwrócić uwagę na inne sposoby walki z trądzikiem różowatym. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest możliwe w twoim przypadku, lekarz może zaproponować terapie światłem lub laserem. Warto też zwrócić uwagę na zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak jonoforeza lub galwanizacja. W ostateczności wymagany jest zabieg chirurgicznym. W internecie można znaleźć informacje jak działa kolagen na trądzik różowaty jednak ta metoda nie jest sprawdzona w walce z tą chorobą. Na odpowiedź czy kolagen jest skuteczny trzeba jeszcze trochę poczekać.

Jednak warto też zadbać o skórę trądzikową domowymi sposobami

Wyśmienicie w tym temacie sprawdza się :

 • rumianek,
 • zielona herbata,
 • lukrecja,
 • płatki owsiane.

Przygotowane z nich maseczki lub napary, którymi przemywamy twarz, działają łagodząco i przeciwbakteryjnie. Nie powinien też przerazić Cię czas przegotowania domowych maseczek, gdyż zajmuje to dosłownie parę minut, i świeży produkt jest już gotowy. Warto wspomóc pielęgnację naturalnymi, domowymi kosmetykami na trądzik różowaty Acnerose – z pewnością ich skład wspomoże walkę z zaczerwieniami.

Bibliografia

1. Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007
2. Bakar O, Demircay Z, Gurbuz O: Therapeutic potential of azithromycin in rosacea, 2004
3. Woźniacka A, Salamon M, Sysa-Jędrzejowska A., Przeciwciała przeciwjądrowe u chorych na trądzik różowaty, 2009

10 Komentarzy

 1. U mnie trądzik pojawił się gdy miałam 25 lat. Przez rok leczyłam się hormonami i bardzo nie polecam takiej kuracji. U mnie trądzik rzeczywiście jest genetyczny – moja mama zmagała się z nim całe życie. W lato gdy jest ciepło twarz wygląda jeszcze gorzej. Niestety oprócz trądziku choruję na jeszcze inne schorzenia, wiec leczenie jest dodatkowo trudniejsze. Dermatolog przepisywał mi różne maści i kremy ale niestety bywa i tak, że efekt jest jeszcze gorszy niż przed użyciem.

  1. No, niestety … trądziku różowatego nie da się do końca wyleczyć 🙁 Można jedynie zniwelować część objawów.

 2. Ja również próbowałam już chyba wszystkiego. Zaczynając od produktów dostępnych w drogerii aż do produktów, które zalecił mi mój dermatolog. Brałam również tabletki oraz zastrzyki. Niestety do tej pory było to bardzo nieudolne a fazy trądziku przechodziły coraz wyżej. Przetestuję wspomniany napar z zielonej herbaty. Rzeczywiście zauważyłam, że im bardziej naturalne kosmetyki stosowałam efekt był lepszy, więc może warto.

  1. No tak, jasne. Skład produktów, które chcemy używać, jest bardzo ważny.
   Ja się też o tym dowiedziałam, gdy po kilku miesiącach walki z trądzikiem różowatym zaczęłam zgłębiać temat …

 3. Moim zdaniem “”Rosacea”” to zbyt ładna nazwa na tak uporczywe schorzenie. Z trądzikiem różowatym zmagam się od dwóch lat. Nikomu nie życzę takiej niespodzianki w kwiecie wieku. Razem z mężem nawet zmieniliśmy naszą dietę, bo wierzyliśmy, że uda się go nam zwalczyć poprzez właśnie zdrową żywność. Niestety, prawidłowa dieta to zbyt mało. Oczywiście regularnie odwiedzam dermatologa ale jeszcze żaden nie poradził nic skutecznego. Do tej pory najlepsze efekty przynosi mi używanie naturalnego rumianku, ale wciąż nie jest to czego oczekuję.

  1. Czytałam opinie innych osób – faktycznie zmiana diety to za mało (co nie oznacza oczywiście, że to nie jest ważne).
   Sama, oprócz diety, stawiam na naturalne dermokosmetyki. Poza tym stosuję też domowe sposoby na trądzik różowaty. I jestem bardzo zadowolona! 🙂

 4. Potwierdzam, że maseczki z rumianku są całkiem dobre, ale jest to bardzo delikatny efekt łagodzący np gdy akurat spotkał nas wysyp. Wcześniej leczyłam się hormonalnie i podejrzewam, że jest to przyczyną pojawienia się u mnie trądzika różowatego. Trądzik mam już szósty rok, próbowałam wiele produktów i miałam już robione masę badań m. in sprawdzałam obecność Helicobakter Pyroli w żołądku. Niestety wciąż nie udało mi się wygrać z trądzikiem.

 5. Hej, leczę się na trądzik różowaty już 2 lata … Najgorsze jest to, że musiałam zrezygnować z solarium, które tak lubię 😐

  1. Otylia, jeśli chodzi o solarium, to wcale nie masz czego żałować : ) Przecież powszechnie wiadomo, że częste korzystanie z solarium postarza skórę.
   Lepiej zainwestuj w jakiś dobry krem przeciwtrądzikowy 🙂

 6. ja stosuje kolagen z ryby .Wzmacnia naczynia krwionośne , które dzięki temu są bardziej elastyczne i odporne na pękanie .Efekt widoczny po kilku tygodniach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code