Porady i wskazówki dla osób z trądzikiem różowatym.

Jakie kremy na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, z łaciny rosacea, jest to choroba przewlekła, charakteryzuje się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w centralnej części twarzy, pojawieniem się rumienia, zmian przerostowych oraz krostek i grudek. Choroba ta dotyka około 10% populacji, częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Na chorobę bardziej narażone są osoby o bardzo jasnej karnacji, niebieskich oczach i jasnych włosach. Zmiany skórne zaczynają pojawiać się najczęściej u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia i wtedy często pada pytanie – jakie kremy na trądzik różowaty?

Objawy trądzika różowatego

Jednym z pierwszych objawów trądzika różowatego jest pojawianie się rumieńców, wywoływane są one przez poniższe czynniki:

  • po zjedzeniu ostrych potraw lub wypiciu alkoholu,
  • przy dużym stresie.

Następnym objawem jest pojawienie się trwale rumienia, przypomina on stale utrzymujące się poparzenie słoneczne. Kolejnymi objawami świadczącymi o postępach w chorobie są pojawiające się wypryski na twarzy i krostki, które mogą sprawiać ból. Zaczynają pojawiać się na naczynka krwionośne, najczęściej pojawiają się one na nosie, brodzie jak i na policzkach a nawet na czole. Niektóre czynnik mogą powodować pojawienie się trądzika, jak i zaostrzenie jego objawów.

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się nienaganną cerą powinieneś unikać:

  • gorących kąpieli lub przebywania w saunach,
  • długotrwałego przebywania na słońcu,
  • alkoholu,
  • ostrego jedzenia,
  • kosmetyków powodujących podrażnienia skóry.

Niełatwe leczenie trądzika różowatego

Leczenie trądzika nie należy do najłatwiejszych, a co najistotniejsze nie jest on wyleczalny do końca. Do walki z różowatym używa się preparatów poprawiającymi krążenie, przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi oraz takimi które spowodują poprawę bariery naskórkowej. Leczenie chirurgiczne, laseroterapia czy dermabrazja jest wykorzystywana tylko w przypadku postaci guzkowatej.

Jakie kremy na trądzik różowaty?

Mało kto zdaje sobie sprawę jak ważną sprawą w walce z trądzikiem ma odpowiednia pielęgnacja skóry. Chorzy często uskarżają się na podrażnienia skóry po niektórych kosmetykach. Warto aby kremy, które stosujesz miały działanie łagodzące i przeciwzapalne. Jakie kremy na trądzik różowaty wybierać? Jak wybrać dobry krem na trądzik różowaty? Jakie kosmetyki przy trądziku różowatym? Warto unikać takich, które będą zapychać pory.

W składzie kremu do twarzy powinno zabraknąć:

  • alkoholu,
  • mięty,
  • kamfory,
  • składników zapachowych,
  • olejków eterycznych.

Dobrym wyborem dla osób borykających się z trądzikiem różowatym będzie krem na trądzik różowaty Acnerose. Spowoduje on zmniejszenie się ilości czerwonych plam i wyprysków, zostało to sprawdzone w badaniach klinicznych. Poszukaj kremu który w swoim składzie będzie miał witaminę B3. Odpowiednia maść na trądzik różowaty powoduje poprawienie bariery ochronnej skóry oraz poprawia jej nawilżenie i złagodzi podrażnienia. Następne godne uwagi powinny być kremy, które w swoim składzie będą posiadać kwas azelainowy. Uzyskiwany jest on z pszenicy, jęczmienia lub żyta. Kwas ten wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz zmniejsza rumień i ilość wyprysków. Co więcej łagodzi świąd oraz powoduje poprawienie kondycji suchej skóry.

Zobacz również: Jaki krem na trądzik pospolity – lub maść na trądzik bez recepty, wybrać?

Warto, aby Twój krem zawierał wyciągi z naturalnych roślin, które przyniosą twojej skórze ukojenie oraz pierwiastki czy witaminy, między innymi:

  • rumianek,
  • aloes,
  • dzika róża,
  • cynk,
  • czerwona kończyna,
  • witaminy z grupy B,
  • selen.

Chcąc kompleksowo zadbać o skórę z trądzikiem różowatym warto pomyśleć nie tylko o pielęgnacji, ale także o diecie – przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak dbać o cerę, którą dotyka trądzik różowaty. Kremy mogą pomóc, ale bez odpowiedniej diety możemy niewiele osiągnąć.

Bibliografia

1. Sielska H., Seneczko M., Trądzik różowaty – postacie nietypowe, 2003
2. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016
4. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013

13 odpowiedzi

  1. Awatar Kloposak
    Kloposak
    1. Awatar Justyna
      Justyna
  2. Awatar gadaczkaaaaaaa
    gadaczkaaaaaaa
    1. Awatar Róża
      Róża
  3. Awatar PIje DUzo Kawy
    PIje DUzo Kawy
  4. Awatar WERBLiNka
    WERBLiNka
    1. Awatar Felicja
      Felicja
  5. Awatar Justyna
    Justyna
    1. Awatar Ewa
      Ewa
  6. Awatar Sandra
    Sandra
    1. Awatar kajotka
      kajotka
  7. Awatar Monia
    Monia
    1. Awatar kozica
      kozica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code