Implanty zębowe – bezpieczny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu

Implanty zębowe, protezy i mosty protetyczne są popularnymi metodami wykorzystywanymi do zniwelowania braków w uzębieniu. Implanty pozwalają na uzyskanie najbardziej naturalnego efektu, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów.

Implanty – czym dokładnie jest implant zęba?

Implantami są wykonane z tytanu lub tlenku cyrkonu śruby, które wszczepia się bezpośrednio w kość pacjenta. Mylne jest więc myślenie, że implanty zębowe to widoczne w jamie ustnej korony protetyczne. Sam implant jest niewidoczny, ponieważ znajduje się wewnątrz kości. Na nim umieszczany jest łącznik, który pozwala na zamocowanie sztucznego zęba, wykonanego przez protetyka.

Implanty zębowe – czy implanty zębów są rozwiązaniem dla każdego?

Implant zębowyImplantami zębów, można uzupełnić luki tylko wówczas, kiedy posiadamy kości w odpowiednio dobrym stanie. Implant zęba  wszczepiany jest bezpośrednio w kość, dlatego głównym czynnikiem decydującym o możliwości zastosowania implantów, jest optymalny stan tej tkanki. Implanty zębów można wszczepić u większości pacjentów, ponieważ nawet w przypadku tkanki kostnej w złym stanie, można przeprowadzić zabieg sterowanej regeneracji kości. Do przeciwwskazań, utrudniających lub uniemożliwiających wszczepienie implantów, należą:

 • choroby i zaburzenia układu krążenia
 • nieustabilizowana cukrzyca
 • ciąża
 • choroby nowotworowe
 • AIDS
 • narkomania oraz alkoholizm

Cena implantu – czyli ile kosztuje implant zęba

Ceny implantów będą się od siebie różnić, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Cena implantu uzależniona jest m.in od miejsca, w którym go zakładamy, materiału, z którego będzie wykonany oraz dodatkowych kosztów, związanych z przeprowadzeniem zabiegu. Na pytanie, ile kosztuje implant zęba możemy dostać dokładną odpowiedź dopiero po konsultacji z lekarzem. Implanty zębowe są stosunkowo drogie. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata, która pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i wygląd. Do przykładowych usług z zakresu implantologii należą:

 • wykonanie zdjęcia pantomograficznego lub tomograficznego 3D
 • konsultacje z implantologiem
 • sterowana regeneracja kości
 • podniesienie dna zatoki szczękowej
 • wykonanie i wszczepienie implantu z tytanu lub tlenku cyrkonu
 • wykonanie łącznika
 • stworzenie korony protetycznej (na metalu lub porcelanowej)
 • montaż śrub gojących
 • zdjęcie szwów

Implanty zębowe, w połączeniu z resztą koniecznych usług, to na ogół koszt powyżej 3000zł.

Rodzaje implantów – jakie implanty mogą wybrać pacjenci?

Rodzajem implantu, który obecnie zdobywa popularność jest implant cyrkonowy. Implanty można podzielić ze względu na materiał lub czas potrzebny do wykonania zabiegu. Rodzaje implantów są następujące:

 • jednofazowe – na jednej wizycie zostaje wszczepiony implant, oraz założone wypełnienie tymczasowe
 • dwufazowe – podczas jednej wizyty, w kości montowany jest implant. Następnie po kilku miesiącach i zagojeniu dziąsła (często z pomocą śrub gojących, które oprócz wspierania regeneracji tkanek, modelują dziąsła pod przyszłą koronę), montuje się koronę protetyczną
 • cyrkonowe – wykonywane z biokompatybilnego materiału o zdolności pochłaniania światła, dzięki czemu doskonale imituje naturalną tkankę
 • tytanowe – wykonywane z obojętnego dla ludzkiego organizmu materiału, odpornego na mechaniczne obciążenia

Implant zębowy, a inne metody uzupełniania braków w uzębieniu

Implantem zębowym warto uzupełnić lukę w uzębieniu, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu:

 • podtrzymana zostanie naturalna praca mięśni twarzy
 • zapobiegamy zanikowi kości
 • zapobiegamy rozwojowi wad zgryzu i wymowy
 • dbamy o strukturę twarzy
 • powstrzymujemy pozostałe zęby przed rozchwianiem i przesuwaniem się
 • mamy możliwość dopasowania wyglądu korony do kształtu, koloru i wielkości pozostałych zębów pacjenta

W przeciwieństwie do protezy, implanty nie narażają nas na problemy z zanikającą tkanką kostną. Jeżeli natomiast chodzi o mosty protetyczne, to głównym czynnikiem, który odróżnia je od implantów jest konieczność zeszlifowania zdrowych zębów, by zrobić podstawę do mocowania mostu.  Implant zębowy nie jest w żaden sposób związany z innymi, zdrowymi zębami, dzięki temu, że zostaje umieszczony bezpośrednio w kości pacjenta.

20 Komentarzy

 1. Taki implant zębowy to naprawdę świetna sprawa. Cena takiego zabiegu potrafi być naprawdę duża, ale jest to inwestycja na całe życie, więc lepiej odłożyć na implant zębowy niż chodzić bez przedniego zęba:)

  1. Nic mi nie mów xD Odkładam kasę już z drugiej pensji i jeszcze mnie czeka z minimum jeden miesiąc zanim pójdę wstawić implant zębowy ( tytanowy oczywiście – aby już mi do końca życia wystarczył :d)

 2. Ważny jest również wybór odpowiedniej placówki stomatologicznej aby później nie mieć problemów z ponownymi wizytami. Ja mogę polecić K2Dental – wstawili mi implant zęba rok temu i do tej pory nie miałem z nim żadnych problemów.

  1. Byłem również nie mam żadnych przeciwwskazań. Rozmowa ze stomatologiem jak z kolegą z podstawówki – bardzo wyluzowany gość. Chodzę tam co pół roku na wizyty kontrolne 😀

 3. Czasami dbając regularnie o nasze zęby może przytrafić się nieszczęście i ktoś lub coś może nam tego zęba uszkodzić/wybić 😀 wtedy na szczęście z pomocą przychodzą usługi stomatologiczne bez, których większość z nas była by szczerbata;d

 4. Jak mi kiedyś ząb wypadnie to sobie wstawię tytanowy implant i wtedy żadna próchnica nie będzie mi straszna ;d..

 5. świetny artykuł zastanawiałam się właśnie ile taki implant zęba mógłby kosztować jak widać zależy to od przypadku i struktury kości danej osoby.

  1. Koszt takiego implantu zębowego nie zależy tylko od danego przypadku.. Na koszt takiego implantu wpływa dużo różnych czynników jak np. materiały, z których implant jest wykonany, od skomplikowania zabiegu i inne:) – z tego powodu z internetu nie dowiemy się ile będzie nas kosztować taki implant. Należy iść na konsultację i wtedy zostaną uzgodnione przybliżone koszta – no chyba, że placówka jest naprawdę profesjonalna i powiedzą ci końcową cenę zabiegu razem ze wszystkimi ” problemami “.

 6. Gdy usłyszałam o tym, że będę musiała mieć implant zębowy to mi się niedobrze zrobiło. Na szczęście na konsultacji specjalista rozwiał moje wszelkie wątpliwości i zmartwienia co do zabiegu.

 7. Mój ojciec posiada dwa tytanowe implanty zęba – zakładał je dobre 10 lat temu i trzymają się do tej pory. Doktor, który je zakładał musiał znać się na rzeczy.

 8. A ja nie potrafię się zdecydować, który implant wybrać cyrkonowy czy tytanowy.. Słyszałam, że ten implant zębowy cyrkonowy może szybciej się “zepsuć” niż ten tytanowy

 9. Mówi się, że implanty są na całe życie – nie zawsze tak jest. Ludzi zapominają, że mają implanty zębowe i nie dbają o nie. Palą papierosy i piją tony kawy – później się dziwią, że muszą iść na kolejną wizytę i wydać nową kasę.

 10. Jeśli chodzi o tego typu zabiegi to zawsze dobrze jest poczytać i sprawdzić ceny w internecie. W klinice A może być zupełnie inna cena niż w klinice B – więc warto się rozejrzeć i zainwestować w implant zębowy tam gdzie ludzie są zadowoleni z usług.

 11. A ja mam taki problem, że mam złamany korzeń górnej dwójki i prawdopodobnie będę miał usuwanego zęba.. nie wiem co teraz z tym fantem zrobić bo nie mam kasy na implant zębowy.. nawet ten tytanowy – ma ktoś jakieś tańsze alternatywy?

 12. Implanty zębowe to bardzo fajna alternatywa dla uzupełnienia sobie braków w uzębieniu, ale nie znam kliniki stomatologicznej, w której nie będzie nas to drogo kosztować.

 13. Ciekawe czy to jest jakaś zmowa cenowa z tymi implantami zębowymi czy ich koszt stworzenia jest naprawdę taki drogi.. ciekawe ile taki stomatolog przytula kasiorki za wykonanie takiego zabiegu..

 14. prosze mi powiedziec mam do wstawienia dwa implanty ale obawiam sie samego zabiegu czy po znieczuleniu jak bedzie puszczac znieczulenie czy nie bedzie bolalo tak ze nie dam rady chodzi do pracy

 15. Mam zrobione dwa implanty , mam je dopiero miesiac , w kość są wkręcone śruby tytanowe jedna kosztuje 2500 zł potem dopiero na tym mam zrobione zęby ale nie na cyrkonie tylko na metalu i każdy ząbek kosztował mnie po 2500 zł -czyli jeden implant wychodzi 5000 tys zł jak będzie to dopiero się okaże, narazie jestem zadowolona

 16. Implanty sa bardzo drogie chciałbym zrobic cały dół jakieś 30 tysiecy dla zwykłego śmiertelnika to masakra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code