Jak wygląda trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to chroniczny stan zapalenia skóry twarzy. Dotyka ona 10% populacji, najczęściej osób w wieku 30-50 lat, częściej chorują też kobiety niż mężczyźni. Jednak choroba u mężczyzn przebiega o wiele gorzej niż u kobiet.  Bardziej na chorobę są narażone osoby o jasnej karnacji skóry, jasnych włosach i oczach. Jak rozpoznać trądzik różowaty? Ukazuje się on jako rumień, zaczerwienienie w  centralnej części twarzy, często też występują powiększone naczynia oraz krostki i grudki.

Przyczyny trądzika różowatego

Podłożem tej choroby są zaburzenia naczyniowe, to nic innego jak łatwość występowania zaczerwień na twarzy pod wpływem wysiłku fizycznego lub silnych emocji. Trądzik różowaty jest zaliczany do chorób genetycznych. Więcej o przyczynach przeczytasz tutaj.

Jednak czynniki takie jak:

 • choroba tarczycy,
 • stres,
 • intensywne opalanie się,
 • zła dieta bogata w tłuszcze i alkohol,
 • częste korzystanie z saun,
 • posiadanie wirusa opryszczki wargowej.

Mogą powodować pojawienie się zmian lub ich zaostrzenie. Warto wtedy zaopatrzyć się w serię kosmetyków na trądzik różowaty Acnerose i dowiedzieć się jaka dieta przy trądziku różowatym będzie najlepsza.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Trądzik różowaty występuje w czterech rodzajach. Każda z nich charakteryzuje szczególnymi dla siebie objawami.

 • Teleangiektatyczno – rumieniowaty ten rodzaj trądzika charakteryzuje się występowaniem rumienia może on być przez cały czas widoczny na skórze lub pojawiać się czasowo, towarzyszy mu uczucie pieczenia oraz obrzęk.
 • Z dominacją zmian przerostowych – skóra w tym rodzaju trądzika ma nierówną powierzchnię i jest zgrubiała, mogą też pojawić się guzki.
 • Często też stwierdza się zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przyrostowych. Obszar zmian najczęściej znajduję się na nosie chorego czasem pojawiają się również na czole, policzkach brodzie czy nawet na uszach.
 • Oczna – to odmiana trądzika która charakteryzuje się zapaleniem spojówek, rogówek czy też brzegów powiek. Chory trafiający do okultysty często uskarża się na swędzenie, pieczenie oczu, uczucie ciała obcego w oku a nawet na światłowstręt. Jest ona trudna do rozpoznania.
 • Grudkowo- krostkowa – objawia się rumieniem którego występowanie jest trwałe, obejmuje on centralną część twarzy. Mogą mu towarzyszyć grudki i krostki.

Jak najlepiej rozpoznać trądzik różowaty? Zdjęcia umieszczone w internecie świetnie pokazują zaostrzoną postać trądziku różowatego, jednak pierwsze objawy najlepiej rozpozna dermatolog.

Jak wygląda trądzik różowaty a jak pospolity trądzik?

To pytanie zadaje sobie wielu chorych, jak rozróżnić oba trądziki. Pierwszą sprawą jaka powinna dać Ci wyjaśnienie jest wiek. Na trądzik pospolity chorują osoby młode między 20 a 30 rokiem życia, jeśli twój wiek wskazuje, że czasy młodzieńcze masz już za sobą, daje to podstawy do uznania twojego trądzika za trądzik różowaty. Inną sprawą jest kolor skór. Skóra przy trądziku pospolitym jest szarawa natomiast przy trądziku różowatym jest ona zaczerwieniona. Początek choroby jak i miejsce jego występowania jest różne, przy trądziku różowatym choroba obejmuje centralną część twarzy i jej początek zwiastuje rumień. Tak trądzik pospolity obejmuje całą twarz, bardzo często też plecy, objawia się łojotokiem w różnym nasileniu i pojawieniem się pryszczy oraz zaskórników.