Sebum – co to jest i czy należy z tym walczyć? Sebum co to?

Wielu ludzi boryka się z problemem, jakim jest przetłuszczająca się cera. Dotyka on zarówno nastolatków, u których zamieszanie robi burza hormonów, jak i dorosłych. Świecąca się twarz nie wygląda zdrowo ani estetycznie, a zaniedbanie jej może skończyć się wystąpieniem trądziku – ale nie jest to sytuacja nie do uniknięcia. Można przywrócić normalną cerę dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest, by zrozumieć przyczynę problemu. Jest nią zbyt duża ilość sebum.

Co to jest sebum?

Nasza cera codziennie narażona jest na wysychanie i uszkodzenia. Wydzielanie sebum, choć wydaje się zjawiskiem negatywnym, ma na celu ochronę przed tymi zagrożeniami. To wydzielina gruczołów łojowych, która tworzy na powierzchni skóry barierę przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Świecenie się twarzy jest więc spowodowane przez nadmiar sebum, a nie samą jego obecność. Ten patologiczny stan neutralizuje antybakteryjną funkcję łoju, a nawet sprawia, że staje się idealną pożywką dla drobnoustrojów, co może prowadzić do stanów zapalnych, wyprysków, a także trądziku. Świecenie twarzy zazwyczaj obejmuje jej tzw. strefę T, czyli czoło, nos i brodę. To te części są najbardziej narażone na nadmierne wydzielanie sebum.

Jak dbać o przetłuszczającą się skórę?

Nadmiar sebum na twarzy można łatwo usunąć. Krem do tego typu problematycznej cery powinien przede wszystkim ją nawilżać. Chociaż na pierwszy rzut oka świecąca twarz wymaga osuszenia, to ten krok może tylko pogorszyć sytuację. Wysuszona cera stanowi znak dla organizmu, że łój na twarzy występuje w zbyt małej ilości, dlatego trzeba produkować go jeszcze więcej. Powstaje błędne koło, którego można uniknąć, stosując odpowiednie, nawilżające kosmetyki. Najlepiej sprawdzą się te z wysoką zawartością naturalnych składników, które nie podrażniają skóry. Dodatkowo krem regulujący wydzielanie sebum powinien działać oczyszczająco. Przykładem takiego produktu może być krem Sevolium.

Innym ważnym czynnikiem, który pomoże w walce z nadmiarem sebum na twarzy jest dieta. Warto zrezygnować z tłustych, przetworzonych produktów na rzecz warzyw i owoców. Niekiedy ostre przyprawy również zwiększają produkcję sebum, co prowadzi do powstania wyprysków – warto obserwować reakcje naszego organizmu. Internet może posłużyć nam pomocą w walce z nadmiarem łoju. Na pewno wśród wielu artykułów w Internecie znajdziemy porady dotyczące diety i stylu życia, który pozwoli nam zapomnieć o problemie tłustej, czerwonej skóry twarzy. Zmiana nawyków oraz odpowiednia pielęgnacja są kluczem do odzyskania zdrowej, nawilżonej cery.