Jak zwalczyć trądzik różowaty u dziecka?

Trądzik różowaty jest to żmudna, przewlekła choroba skóry. Ujawnia się ona jedynie na środkowej części twarzy w obrębie nosa, policzków, czoła i brody. Charakteryzuje się pojawieniem rumienia, krostek i grudek. Choroba występuje w remisji oraz w nasileniu objawów, jednak po jej pojawieniu się pacjent nie jest w stanie się od niej uwolnić. Na wylecz różowaty podajemy najlepsze sposoby na leczenie tej przypadłości.

Epistemologia trądzika różowatego

Choroba najczęściej atakuje osoby w wieku 25-35 lat lub później 45-55lat, jednak nigdy objawy nie pokazują się przed okresem dojrzewania. Jeśli twoje dziecko posiada rumień na twarzy na pewno nie jest to trądzik różowaty, warto skonsultować się wtedy z lekarzem, co może być przyczyną zaczerwienionej skóry. Chorują na nią rzadziej mężczyźni niż kobiety, jednak u nich objawy są o wiele bardziej ostre.

Medycyna do końca nadal nie wie jaka jest główna przyczyna zachorowania na trądzik różowaty. Wiadomo jednak że jest to choroba genetyczna, a szereg czynników może spowodować nasilenie się już istniejących objawów lub wywołanie ich.

Dlatego osoby o jasnej karnacji, włosach i oczach powinny unikać:

 • długiego przebywania na słońcu lub w solarium,
 • saun oraz basenów z chlorowaną wodą,
 • kosmetyków powodujących podrażnienia,
 • alkoholu,
 • nikotyny,
 • żywności przetworzonej i tłustej,
 • przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych.

W chorobie możemy również wyróżnić różne fazy:

 • okres zwiastunów- Prerosacea,
 • okres rumieniowo- naczyniowy: początek choroby,
 • okres grudkowo- krostkowy,
 • rhinophyma- stadium zejściowe.

Jak zwalczyć trądzik różowaty?

Metod walki z trądzikiem jest wiele, wszystko jest uzależnione od  fazy choroby. Jenak na leczenie maja tez wpływ płeć pacjenta, wiek oraz inne choroby jakie posiada.  Leczenie najlepiej zacząć od wizyty u lekarza gdzie zostanie dobrana odpowiednia metoda leczenia. W tej kwestii lekarz ma do wyboru parę ścieżek. Jedną z nich jest wykorzystanie farmaceutyków. Ale i tu jest wybór, można stosować środki doustne oraz maści i żele które mają działanie miejscowe. W skład obu leków bardzo często wchodzi metronidazol. Lekarze też często zapisują leki przeciwhistaminowe lub naczyniowe. Innymi sposobami zwalczania trądzika różowatego jest wykorzystanie lasera lub zabiegów fizykoterapeutycznych np. jonoforeza. Dobre i skuteczne okazać się mogą również zioła na trądzik różowaty.

Metodą wartą uwagi są też zabiegi zamykające naczynia krwionośne np. krioterapia. Niestety czasem choroba wymaga zabiegów chirurgicznych które polegają na wycinaniu przerostów skórnych. Pamiętać trzeba również że trądzik różowaty jest to choroba nieuleczalna. Wczesna diagnoza oraz prawidłowe leczenie trądziku różowatego, odpowiednie dbanie o skórę (tu sprawdzi się seria kosmetyków do pielęgnacji Acnerose), unikanie czynników ryzyka w dużej mierze spowoduje zatrzymanie postępów choroby, kontrolowanie jej przebiegu oraz niedopuszczanie do powikłań.