Czy trądzik różowaty swędzi?

Trądzik różowaty jest przewlekłym i mocno zatruwającym życie chorobą skóry twarzy. Choroba atakuje osoby w okolicach 30 roku życia, charakteryzuje się ona częstymi i uporczywymi nawrotami. Objawem choroby jest często występujący rumień, który po upływie czasu znika. Najczęściej pojawia się on na policzkach, nosie czy brodzie. U niektórych osób choroba może także dotykać szyi i dekoltu, uszu a nawet skóry głowy. Choć na chorobę może zachorować każdy z nas częściej chorują na nie osoby o bardzo jasnej karnacji, częściej też problem ten dotyka kobiety. Niestety u mężczyzn choroba przebiega gorzej.

Przebieg choroby

Trądzik różowaty jak większość chorób zaczyna się niewinnie, i bardzo często jej pierwsze objawy są bagatelizowane. Reakcja na pierwsze symptomy choroby daje możliwość zahamowania postępowania tej nieuleczalnej choroby. Pierwszym objawem jest zaczerwienie skóry, które z czasem staje się coraz bardziej intensywne i nie znikają ze skóry, następnie zaczynają się pokazywać naczynia krwionośne. Kolejnym etapem jest występowanie guzków i krostek, te nieleczone mogą doprowadzić do obrzęku nosa.

Objawy trądzika różowatego

Trądzik różowaty u każdego chorującego może przebiegać w inny sposób. Jedne osoby będą miały więcej objawów a u drugich pojawi się ich o wiele mniej. Najczystszymi objawami trądzika są:

  • zaczerwienienie,
  • trwałe zarumienienie,
  • widoczne naczynia krwionośne,
  • krostki.

Objawy takie jak rumień czy zaczerwienienie są najczęściej spotykanymi u pacjentów cierpiących na trądzik. Jednak czasem choroba może dawać też inne objawy, których już tak łatwo nie będzie można połączyć z trądzikiem różowatym. Bo na przykład czy trądzik różowaty swędzi? Jest taka możliwość, że skóra będzie swędzieć,  może też ona szczypać oraz piec. Objaw ten często dotyczy policzków, ale nie występuje on systematycznie.

Jak przeciwdziałać różowatemu?

Ważnym aspektem w walce z trądzikiem różowatym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W tym celu warto udać się do dobrego dermatologa, który indywidualnie dobierze odpowiednie preparaty. Taką prostą metodą możesz zadbać o załagodzenie objawów choroby.

Istotną kwestią jest też dobór odpowiedniego leczenia które zaleci lekarz dermatolog, pamiętaj aby w ścisły sposób przestrzegać zaleceń lekarza. Powinieneś też uzbroić się w cierpliwość, leczenie trądzika to proces długotrwały. Prawdopodobnie zostaną zapisane Tobie antybiotyki, mogą one być do stosowania doustnego lub domiejscowego w postaci kremów i żeli. Dobrą metodą walki z zaczerwienieniem skóry i naczynkami jest metoda laserowa lub seria Acnerose. Warto też rozważyć metodę zamykania naczyń krwionośnych za pomocą krioterapii lub za pomocą lasera.

Nie zważając na to jaka metoda leczenia zostanie wybrana warto pamiętać aby unikać czynników które powodują występowanie lub zaostrzanie objawów takich jak:

  • długotrwałe wystawienie na promienie UV,
  • przebywania w saunie,
  • kosmetyków z alkoholem,
  • stresu.

Warto też zadbać o skórę domowymi sposobami. Do tego idealnie nadaje się rumianek, zielona herbata, płatki owsiane. Mają one działanie przeciwbakteryjne oraz bardzo dobrze łagodzą podrażnioną skórę. Dodatkowym plusem zastosowania ich jest nawilżenie i odżywienie zmęczonej skóry chorobą.